Vietnamská jízda | Prožij Vietnam na 2 kolech!

To nejlepší z Hà Giang a Cao Bằng za 8 dnů

Pokud jste si někdy vyhledávali méně turistické alternativy k horskému epicentru Severního Vietnamu – městečku Sapa a jejímu okolí -, určitě jste nemohli minout v posledních letech velmi známou a populární oblast Hà Giang. Hned sousední provincie Cao Bằng je naopak dlouholetou stálicí v hledáčku jak běžných turistů, tak dobrodružných cestovatelů, a to díky svému proslulému vodopádu Bản Giốc. Celá provincie toho však nabízí mnohem více, než jen vodopád ležící na hranici s Čínou za kterým všichni jezdí…

Hà Giang osobně nazývám Shangri-Lou Vietnamu kvůli ohromně pestrému mixu pravděpodobně té nejvíce fascinující a nejčlenitější horské krajiny ve Vietnamu, velmi prostého a těžkého života místních obyvatel převážně etnika Hmong, nekonečna cest, skrytých údolí a malých vesnic. To vše zaobaleno do až mystické atmosféry, která na vás dýchne ihned při vjezdu do této výjimečné oblasti. Po takovémto krátkém shrnutí se asi nedá divit tomu, že jsem zde od své první návštěvy v roce 2016 byl již více, než 30x, z toho jsem zde i pár měsíců žil a celou oblast velmi – a možná až příliš moc – podrobně prozkoumával. Nikdy, nikde na světe jsem nebyl na jednom místě tolikrát, jako právě zde a věřte mi, že i tak se sem vždy rád vracím a upřímně na to, kdy se do Hà Giang opět vydám, myslím neustále.

Nádherných míst je tu opravdu nepředstavitelné množství a věřím, že opravdu každý si tu najde to své. Ať už typicky vyhledáváte strhující horská panoramata, kterých tu jsou doslova desítky, zajímá vás život místních etnických obyvatel, kteří především kvůli velmi drsnému, kamenitému a ostře členitému terénu vytváří zásadně odlišné podmínky pro život oproti zbytku severu, jste opravdoví dobrodruzi milující výpravy do skryta či neznáma, nebo jste vášniví motorkáři vyhledávající jak nekonečné zatáčkovité průsmyky, tak nespočet velmi úzkých, exponovaných až nebezpečných trailů překonávající místní ostře tvarované kopce. Pokud víte, jak na to, tak každá ze zmíněných kategorií se zde dá naplnit na maximum a celá oblast na poměrně malém území nabízí opravdu spoustu “muziky”.

Cao Bằng, provincie sousedící s Hà Giang, je naopak oblastí, kterou drtivá většina pouze projede po hlavní a nejrychlejší trase přímo až k zmíněnému vodopádu Bản Giốc. Přitom toho nabízí mnohem více a ač je zde krajina charakteristicky zcela jiná, tak stejně jako v Hà Giang, se zde nachází mnoho unikátních skrytých míst. Cao Bằng začíná být mezi Vietnamci populárnější až v posledních letech a je tak logické, že mezinárodním návštěvníkům se její opravdový turistický potenciál odkryje až v zápětí, což je přesně ten důvod, proč se sem vydat nyní.

Celá oblast by se dala popsat jako rozsáhlá plošina s doslova tisíci menšími, či většími skálami/kopci/horami vyčnívajícími velmi blízko vedle sebe a vytvářející tak dramaticky členitý, až nahuštěný, těžce dostupný terén. Tento profil dává také vzniknout velkému množství izolovaných údolí, která jsou často slepá a mnohdy dorazíte po malé cestě do zapadlé vesnice, kde se již kvůli horám a neexistující cestě přes ně nedá pokračovat dále. V kombinaci s nedalekou čínskou hranicí, kde se právě těchto izolovaných míst nachází nejvíce, máte někdy pocit, že jste dorazili doslova na konec světa.

Obě provincie toho díky své odlehlosti mnoho spojuje a naopak kvůli odlišnému terénu, kdy Hà Giang je spíše o hlubokých, otevřených údolích a Cao Bằng naopak o těch menších, úzkých v nižší nadmořské výšce, zásadně rozlišuje. Žijí zde také většinově obyvatelé, a oproti Hmongům zcela odlišné, etnické menšiny Tày a Nùng a díky nespočtu větších rovinatých ploch, které v Hà Giang téměř neexistují, je zde zemědělství rozvinutější a celá provincie tím znatelně bohatší.

Obě oblasti se v zásadě dají projet velmi snadno. Za poslední roky se většina hlavních silničních tahů zcela předělala nebo opravila a na pár posledních se aktuálně pracuje. Zlepšují se i malé, úzké cestičky proplétající se vysoko v horách, v zapadlých údolích mezi malými vesnicemi, kam drtivá většina návštěvníků nikdy nezavítá, a výrazně se tak zlepšuje kvalita dopravní infrastruktury sloužící primárně místním obyvatelům. Pokrok nezastavíš, říká se, a přesně zde – v jedné z nejchudších a nejodlehlejších oblastí ve Vietnamu – poznáte, jaký pozitivní dopad pokrok ve své základní podstatě má. V těchto místech se každého racionálně smýšlejícího člověka silně dotknou i jeho emoce a nevyhnutelně vás dovedou k zamyšlení se o životě svém i lidí kolem vás.

Turismus se zde rozvíjí raketovou rychlostí, posledních pár let, bez přestání. Možná proto jsem se sem také až možná “úchylně” mockrát vracel, abych toto místo zažil ještě takové, jako na začátku. Tuto naivní obavu jsem již dávno překonal a Hà Giang, ani Cao Bằng, mi už ze srdce nikdy nic nesebere, ale pokud jste zde sami ještě nebyli, doporučuji vám: vydejte se sem co nejdříve a ideálně na delší dobu, než 3 dny, jak to dělá 90% sem přijíždějících “cestovatelů”.

Proč tato trasa vznikla

8 denní cestu z Hà Giang do Cao Bằng jsem vytvořil pro ty, kteří nevyhledávají cestování typu “vidět co nejvíce za co nejméně času”, ale naopak touží po delší, ale o to hlubší a hodnotnější zážitky ve smyslu poznávání autentických aspektů dané destinace. Tato trasa je také extrémně pestrá v ohledu typů zážitků a vjemů, které zažijete za daný čas. Tím nemyslím, že každý den bude jiný, ale bude to každá hodina z všech 8 dnů… Lidé, kteří se mnou tuto trasu jeli, nebo v jiné formě oblast navštívili, odjížděli až přehlcení dojmy z množství míst, která viděli, cest, které překonali, informací, které ode mě dostali. Troufám si říci, že toto je momentální vrchol mé profesní kariéry jako tvůrce zážitkových cest po Vietnamu a já vás na ní tímto zvu.

Vydejte se s Vietnamskou jízdou

Na rok 2023 otevírám 4 termíny na toto 8 denní dobrodružství pro skupiny až 6 lidí od začátečnických jezdeckých schopností až po ty profesionální. Ke každé trase bude přistupováno individuálně dle požadavků a schopností dané skupiny. Koukněte se o čem Vietnamská jízda se mnou je a v případě zájmu se mi ozvěte.

Pokud se radši chcete vydat na vlastní pěst, vytvářím na tuto trasu Individuální plány díky kterým vás v rámci elektronických itinerářů provedu tím nejlepším, co bude vyhovovat vašim požadavkům.

Další příspěvky v této rubrice

Scroll to Top