Vietnamská jízda | Prožij Vietnam na 2 kolech!

ŘIDIČSKÝ PRŮKAZ VE VIETNAMU

Pro řízení motorového vozidla je ve Vietnamu dle zákona samozřejmě nutné vlastnit platné řidičské oprávnění a řádně dodržovat pravidla silničního provozu. Na co si dát pozor?

Nejčastější mýtus

Pro začátek vyvrátím nejčastější mýtus s kterým se setkávám: pokud vlastníte ŘP skupiny B, tak máte oprávnění k řízení vozidel zařazených do skupiny A1 s automatickou převodovkou (v praxi skútr s automatickou převodovkou do obsahu 125ccm), avšak pouze na území České republiky!

Opravdu spoustu lidí si myslí, že s řidičákem na auto mají automaticky řidičák na skútr platný kdekoliv na světě. Není to tak.

Co když řidičák nemám?

Pokud se do Vietnamu chystáte a platný ŘP na motorku nemáte, upřímně nebudete rozhodně jediní a v běžné praxi se nic závažného nestane.

Zaprvé půjčovny motorek ŘP nevyžadují (pouze některé, ale jen na velké typy motorek). Zadruhé Vietnamská dopravní policie cizince spíše nestaví. Důvod je jednoduše takový, že kvůli jazykové bariéře by z vás stejně nedostali žádný úplatek, což je zcela na rovinu primární důvod, proč lidi vůbec staví…

Obecně bych nevlastnění příslušného ŘP nebral bych jako překážku k neuskutečnění moto tripu po Vietnamu. Za případnou pokutu to dobrodružství a zážitky rozhodně stojí!

 

Je však třeba brát na vědomí, že v případě nehody, může nastat problém a samozřejmě vás také nebude krýt zdravotní pojištění.

Kde policie kontroluje nejvíce

Jediná místa, která jsou notoricky známá tím, že se místní dopravní policie na cizince zaměřuje je přímořská destinace Mũi Né, v poslední době horská oblast Hà Giang a ze zkušenosti i na předměstích Ho Chi Minova města.

Zde budete jako cizinci cíleně a nekompromisně zastaveni a v případě nepředložení platného mezinárodního ŘP pokutováni za zhruba 1,5-2 mil. VND (cca 1500-2000 Kč).

Pokud se těmto oblastem vyhnete, pravděpodobnost setkání s policií a následná pokuta je opravdu velmi malá.

Mezinárodní řidičský průkaz

Pokud platné řidičské oprávnění na motorku máte, pro řízení v zahraničí samozřejmě potřebuješ mezinárodní řidičský průkaz. Ten se dá vyřídit velmi snadno za 50,- Kč na počkání na příslušném městském úřadě. Do Vietnamu si každopádně musíte vzít jak mezinárodní ŘP, tak i originální Český.

Upozorňuji, že Vietnam uznává pouze mezinárodní řidičský průkaz dle tzv. Vídeňské úmluvy z roku 1968. Existuje ještě druhý typ dle Ženevské úmluvy z roku 1949 a ač na českých úřadech říkají, že Vietnam uznává oba typy, dle Vietnamského zákona to tak není.

Spolehlivé půjčovny motorek

Výběru půjčovny je třeba věnovat maximální pozornost a za roky doporučování vhodných typů motorek a půjčoven cestovatelům, jako jsi Ty, jsem si vytvořil vybranou partnerskou síť těch opravdu nejprofesionálnějších půjčoven, které nabízejí motorky v perfektním stavu a poskytují špičkový servis v rámci trhu. 

Prohlédněte si kompletní nabídku na stránce Půjčovna motorek.

Scroll to Top