Vietnamská jízda | Prožij Vietnam na 2 kolech!

CENY A PENÍZE VE VIETNAMU

Vietnamská měna se nazývá Vietnamský Dong (VND). Velmi příjemným faktorem je, že přepočet je přibližně 1:1000 a vše se tak velmi dobře početně srovnává s cenami na které jste zvyklí v ČR.

Jaké jsou možnosti placení ve Vietnamu?

Hotovost

Hodnoty bankovek jsou 500đ, 1000đ, 2000đ, 5000đ, 10 000đ, 20 000đ, 50 000đ, 100 000đ, 200 000đ a 500 000đ, což znamená, že za celou dobu pobytu ve Vietnamu v lokální měně utratíš doslova milióny.

Vietnamci obecně používají hotovost čím dál tím méně a to z důvodu, že se během Covidové doby masivně přešlo na elektronické platby přes QR kódy, které jsou však platné jen pro vietnamské bankovní účty. Vám tak nezbývá nic jiného, než se spoléhat pouze na hotovost.

Platby kartou

Platby kartou ve Vietnamu nejsou moc rozšířené a naleznete je spíše jen v luxusnějších službách a velkých obchodních řetězcích a to jen v rozvinutých městech. Důvod je takový, že dříve, než se stihly rozšířit platební terminály, se přešlo rovnou na QR platby. Vietnamci karty používají primárně na výběr hotovosti z bankomatů.

Výběr z bankomatu

U lokálních bankomatů je výběr ze zahraniční karty v drtivé většině omezen na pouhé 2-3 milióny dongůtedy ekvivalent 2-3 tisíc Kč. Co znám, tak pouze BIDV banka dává až 5 mil. dongů a HSBC, kterých je po Vietnamu jen pár, až 10 mil. dongů. 

Bankomaty si navíc účtují poplatek za výběr 50 000 až 100 000 dongů + dalším faktorem jsou poplatky a kurz vaší vlastní banky. Z praxe tak při výběru např. 3 miliónů dongů (3000,- Kč) můžete ztratit až stokoruny na jednom výběru oproti reálnému kurzu a pokud si budete vybírat peníze během celé cesty po Vietnamu, celkem tak můžete přijít o značnou částku.

Směna peněz z USD nebo EUR

Osobně doporučuji přicestovat s USD, nebo EUR, které se ve velkých městech dají směnit snadno, spolehlivě a za aktuální střední kurz bez jakýchkoliv dalších poplatků a kartu pak mít pouze jako zálohu.

Ve Vietnamu můžete snadno směnit peníze v jakékoliv bance, avšak nejběžnějším místem pro směnu peněz jsou zlatnictví.

Mé tipy pro ověřené zlatnictví/směnárny:

PRO TIP! Pokud budete měnit bankovky staršípoškozené nebo menší hodnoty obecně, čekejte, že kurz bude o malinko slabšíNovénepoškozené a velké bankovky (100 USD/EUR a výš) mají vždy nejlepší kurzy. Při směně v Česku tak doporučuji si přímo takové vyžádat.

Měnit můžete samozřejmě kdekoliv, avšak se zvýšenou obezřetnostní. Vždy si peníze přepočítejte a bankovky zkontrolujte! Jednou se mi v Ho Chi Minově městě stalo, že v balíčku peněz byly přimíchané dvě 500.000 VND bankovky, které byly napůl slepené s 20.000 VND bankovkami. Mají totiž podobně modrou barvu a mohou se plést. Hlídejte si tyto bankovky i při běžném placení!

Scroll to Top