Vietnamská jízda | Prožij Vietnam na 2 kolech!

7 dnů v řadě s čistou nulou a uvolnění omezení – souhrn situace k 23.4.

0
CELKOVÝ POČET TESTOVANÝCH
+ 0
0
CELKOVÝ POČET OSOB S PROKÁZANOU NÁKAZOU COVID-19
+ 0
0
CELKOVÝ POČET PODRZŘELÝCH
- 0
0
CELKOVÝ POČET VYLÉČENÝCH
+ 0

Souhrn

Vietnam již 1 týden v kuse drží počet nakažených na čísle 268. Z toho 160 případů je importovaných ze zahraničí (59,7%). Dohromady 224 pacientů je vyléčených a v nemocnicích tak je aktuálně 44 pacientů.

Ti jsou hospitalizovaní v 8 nemocnicích napříč zemí. Z nich 39 je v centralizovaných nemocnicích, 4 v provinčních a 2 v okresních. Stav 3 pacientů (#19, #161, #91) s nejvážnějším průběhem nemoci se zlepšuje.

Vláda snížila úroveň rizika přenosu 64 vietnamským provinciím a městům. Konkrétně žádná z oblastí již není v kategorii vysokého rizika přenosu, jak tomu bylo doposud. Pouze 4 města a provincie – Hanoj, Ho Chi Minh, Ha Giang a Bac Ninh – zůstávají v kategorii středního rizika.

Pouze v Hanoji byly ve vysokém riziku ponechány 2 čtvrti – Me Linh a Thuong Tin – ve kterých se ještě před nedávnem objevily nové potvrzené případy a zůstávají tak nadále v kompletní 14 denní izolaci.

Hanoj

Hanojské úřady uvolnily nařízení o sociálním distancování

Restauracím je umožněno otevřít své provozovny, avšak musí zajistit bezpečný rozestup a instalaci fyzických bariér mezi zákazníky pro zmírnění obav z nákazy. Po komerčních centrech a supermarketech je požadováno dodržovat nařízení o udržení rozestupů, měření teploty a sanitace.

Občané jsou vyzýváni k dodržování nošení roušek na veřejných místech a je jim stále doporučováno chodit ven pouze v nutných případechTaxi služby mohou začít operovat, ale pouze na 20-30% kapacitě. Služby jako karaoke bary, bary, masážní salóny, herní centra nebo pouliční prodejny čajů budou stále uzařeny.

 

Doprava

Letécké společnosti mohou operovat až 20 zpátečních letů denně mezi Hanojí a Ho Chi Minovým městem. Pro trasu Hanoj/Ho Chi Minh – Da Nang je aerolinkám povoleno operovat 6 zpátečních  letů denně. Aerolinky také mohou operovat 1 zpátečná let denně z Hanoje nebo Ho Chi Minova města do jiných vnitrostátních lokalit.

Ohledně pozemní dopravy, hlavy provinčních výborů by měli vydat konkrétní instrukce pro pozemní dopravu ve svých úřadech působnosti. Interprovinční autobusy mohou operovat na 30% své kapacity, respektive na 50% v oblastech v kategorii s nízkým rizikem přenosu nákazy. Vietnamská národní železnice může denně vypravit 3 páry souprav na trase ze severu na jih a 1 pár souprav na jiných trasách.

Cestující by se ve veřejných dopravních prostředcích měli zdržovat mluvení, konzumace jídla a nosit ochrannou roušku

Mezinárodní vztahy

Vietnam je připraven sdílet své zkušenosti v boji proti pandemii se svými partnery

Místopředseda vlády a ministr zahraničí Pham Binh Minh ujistil, že Vietnam je připraven sdílet své informace a zkušenosti ohledně boje proti pandemii. Uvedl to během telefonických rozhovorů se Španělskou ministryní zahraničí.

Informoval o nedávných opatřeních a situaci boje COVID-19 ve Vietnamu, ve kterém země prioritizovala controlling a zastavení šíření viru společně s udržováním ekonomické stability a postpandemického růstu.

Španělská ministryně velmi ocenila proaktivní a drastická opatření Vietnamu, jakož i jeho aktivní roli a iniciativu v boji na regionální i mezinárodní úrovni.

Obě strany potvrdily, že posílí své strategické partnerství a koordinaci v otázkách společného zájmu na mnohostranných a mezinárodních fórech, protože Vietnam aktuálně plní dvojí roli předsednictví ASEANu a zároveň nestálého člena Rady bezpečnosti OSN.

“Vietnam ukazuje efektivní leadership v bitvě proti COVID-19” řekl představitel WHO

Vietnam ukázal světu svůj účinný, drastický a synchronní leadership na mnoha vládních úrovních, od předsedy vlády a ministrů až po konkrétní lokality, v oblasti prevence a kontroly COVID-19, řekl Dr. Takeshi Kasai, regionální ředitel WHO pro region Západního Pacifiku.

Vyjádřil znepokojení nad komplikovaným vývojem COVID-19 v řadě rizikových zemí, jako je Japonsko a Singapur, a zároveň velmi kladně hovořil o protiepidemických úsilích některých států, včetně Vietnamu.

Podle statistik WHO je Vietnam se třemi případy na jeden milion lidí v současnosti zemí s  druhým nejnižším podílem infekčních případů COVID-19 na celkovou populaci v regionu západního Pacifiku. Země se z každého nového vývoje pandemie nejen dobře poučovala a pravidelně aktualizovala svůj plán reakce, ale také prováděla testování a vystopování lidi, kteří měli kontakty s nakaženými lidmi, dodal.

Představitel WHO uvedl, že Vietnamci zavedli cestovní omezení a sociální distancování, což, jak řekl, není vůbec jednoduché. Dodal, že Vietnam by měl pečlivě zvážit, jak začít uvolňovat omezení a doporučil, aby všechna omezení nebyla zrušena současně.

ASEAN a USA by měly spolupracovat na zajištění dodavatelských řetězců během pandemie

Místopředseda vlády a ministr zahraničí Pham Binh Minh vyzval během videokonference  ASEAN-USA ministrů zahraničí o COVID-19, aby společně zajistili nenarušení regionálního a globálního dodavatelského řetězce včetně nezbytného zboží, zemědělských produktů a životně důležitých zdravotnických potřeb během pandemie.

Rovněž vyzval ASEAN a USA, aby pokračovali ve sdílení informacízkušeností a osvědčených postupů, a uvítal plán USA na další posílení spolupráce v oblasti veřejného zdravotnictví s ASEANem prostřednictvím iniciativy US-ASEAN Health Futures Initiative a ASEAN Alumi odborníků na veřejné zdraví.

Obě strany musí začít připravovat rozvojový plán pro období po pandemii, který zahrnuje koordinované kroky na stimulaci ekonomiky, obchodu, investic, stabilizace finančního trhu a obnovení důvěry podniků a obyvatel, uvedl ministr.

Zdůraznil také, že: „V této těžké době nejvíce potřebujeme mírové a bezpečné prostředí. I když všichni násobíme své úsilí v boji proti pandemii, neměli bychom ztratit ze zřetele problémy, které mají dlouhodobý dopad na mír, bezpečnost a stabilitu v regionu.“

Mezitím americký ministr Michael R. Pompeo vyjádřil poděkování partnerům ASEAN za jejich cennou podporu při udržování zásobování životně důležitých zdravotnických potřeb do USA a také za jejich podporu repatriačních letů.

„Například, Vietnam urychlil povolení pro charterové lety, aby do USA dodal 2,2 milionu osobních ochranných oděvů, a v nadcházejících týdnech očekáváme další dodávky osobních ochranných prostředků“ řekl Pompeo.

Pompeo dodal: „Zavazujeme se, že budeme i nadále budovat budoucnost na základě vyzkoušených a skutečných principů, které sdílíme – sjednocenost ASEANu, otevřenost, transparentnost, strukturu, dobrou správu věcí veřejných a respektování suverenity “.

Scroll to Top