Vietnamská jízda | Prožij Vietnam na 2 kolech!

100. den bez přenosu koronaviru v populaci? Bohužel…

0
CELKOVÝ POČET AKTIVNÍCH PŘÍPADŮ​
+ 0
0
CELKOVÝ POČET OSOB S PROKÁZANOU NÁKAZOU COVID-19
+ 0
0
CELKOVÝ POČET VYLÉČENÝCH
+ 0
0
CELKOVÝ POČET ÚMRTÍ​
+ 0
Zdravotní pracovník dezinfikuje residenční oblast ve kterér žije pacient #148. Photo by VnExpress/Dac Thanh.

Chystal jsem se sepsat souhrn situace ve Vietnamu k symbolickému 100. dni bez nové nákazy, ale je to holt hříčkou osudu, že 99. den se veřejnosti oznámil pravděpodobný nový případ 58. letého muže z Da Nangu s již 3 pozitivními testy na Covid-19 v řadě. Včera byl po 4. pozitivním testu oficiálně potvrzen, čímž se přerušilo toto velmi úspěšné období klidu.

Dnes se ve městě navíc potvrdily další 3 případy – celkem 418. – 420. ve Vietnamu (je třeba brát v zřetel, že zhruba 2/3 z toho jsou z většiny repatriování občané). Oba noví pacienti jsou v kritickém stavu a na plicní ventilaci. Vietnam doposud neregistruje žádné úmrtí v souvislosti s Covid-19.

Zdroj nákazy zatím není jistě známý, ale nejdiskutovanější hypotéza je, že zdrojem je 21 osob (většinou Číňanů), kteří do Vietnamu vstoupili ilegálně. Už v půlce července bylo zadrženo 31 Číňanů, kteří do země také vstoupili ilegálně. Premiér dnes vyzval úřady k vyšetření těchto ilegálních přechodů a hlavně lidí (Vietnamců i Číňanů), kteří toto zprostředkovávají.

Da Nang okamžitě zavedl/vrátil pravidla sociálního distancování mezi které mimo jiné patří omezení podniků, limit shromažďování nad 30 osob, nošení roušek, zákaz repatriačních letů do města a je doporučováno všem turistům vracející se z této oblasti (Da Nang je turistický hotspot ve kterém mnoho Vietnamců tráví dovolenou) zůstat dobrovolně v 14-denní karanténě. 

Ministerstvo zdravotnictví dnes navíc přes nejrozšířenější komunikační platformu Zalo vyzvalo k nahlášení všech osob, kteří se zúčastnili svatební oslavy v For You Palace dne 18.7. mezi 10:30 – 12:30. Dále byly vydány výzvy k ohlášení se všech, kteří navštívili konkrétní místa mezi nimiž jsou např. 3 nemocnice, autobusová i vlaková dopravní spojení, trh, restaurace a další. Veškeré informace byly uvedeny velice podrobně s přesným datem, časem a spojením.

Minimálně první zmíněný muž trávil poslední měsíc pouze v Da Nangu a dle místních se navíc většinou pohyboval pouze ve své čtvrti a nesetkal se s žádnými cizinci. Doposud bylo uvrženo do karantény přes 100 osob, které byli v řetězci kontaktu s tímto mužem. Všichni však zatím mají negativní testy a jsou pod dohledem dalšího pozorování.

Vietnamci berou a vždy brali celou situaci velmi vážně a obezřetně. Spolu s rázným a efektivním přístupem vlády je to – minimálně ze zkušenosti ve Vietnamu – recept na úspěšné potlačení epidemie.

Jsem hodně zvědavý, jak se budou vyvíjet následující dny, avšak z důvodů popsaných v předchozím odstavci zůstávám velmi optimistický. Nacionalismus, sounáležitost, bojovnost a vytrvalost stále je v krvi Vietnamců.

Zdroj: https://vnexpress.net

 

Scroll to Top